YüzBir Plus Sık Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Yarım oyunlarda puanlama nasıl yapılır? Oyun devam ederken oyundan çıkan bir oyuncunun yerine oturan oyuncu oyunu kaybetse bile puan kaybetmez. Oyunu kazanırsa puan kazanır.

Yardımlı oyun nedir? Perlerinizin toplamını sayaç aracılığıyla hesaplayan, işler taşları göstererek size yardım eden oyun türüdür.

Katlamalı oyun nedir? Katlamalı oyunlarda sizden önce bir oyuncu yere seri açarsa bu seriden en az 1 fazla toplama sahip bir seri açmak zorundasınız. Örneğin sizden önce açan kullanıcının perlerinin toplamı 116 ise siz en az 117 toplama sahip bir seri açmak zorundasınız.
Aynı şekilde katlamalı oyunlarda sizden önce biri çift açmışsa 1 fazla sayıda çift açmak zorundasınız. Örneğin sizden önce açan kullanıcı 5 çift açmışsa siz en az 6 çift açmak zorundasınız.

12 13 1 peri geçerli mi? Hayır. Okey’de geçerli olan 12 13 1 peri 101 oyununda geçerli değildir.

Gösterge var mı? Hayır. Göstergenin hiçbir fonksiyonu yoktur.

Soldan taş alınabilir mi? Elinizi açacaksanız ya da işleme yapacaksanız soldan taş alabilirsiniz. Aksi taktirde soldan taş çekemezsiniz.

Kaç çift açmak gerekir? En az 5 çift açmanız gerekir.

Seri açan biri çifte işleme yapabilir mi? Evet. Seri açan bir oyuncu, başka bir oyuncu tarafından açılmış çifte elindeki çiftleri işleyebilir.

Çift açan biri seri açabilir mi? Hayır. Bir oyuncu ya sadece seri ya da sadece çift açabilir.

Çift açan biri seriye işleme yapabilir mi? Evet. Çift açan biri daha önce başka bir oyuncu tarafından açılan seriye işleme yapabilir.

El açmadan yere işleme yapılabilir mi? Hayır. Yere işleme yapabilmek için el açmış olmanız gerekmektedir.

Yerden Okey alınabilir mi? El açtıysanız ve elinizde okeye karşılık gelen taşınız varsa yerdeki okeyi alabilirsiniz.

El açmadan oyun biterse ne kadar ceza alırım? Elinizi açmadan taş bittiği için ya da biri elini bitirdiği için oyun biterse 202 ceza alırsınız.

Bir oyuncu Okey atarak biterse ne olur? Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

Çift açan biri oyun bittiğinde ne kadar ceza alır? Çift açan oyuncunun cezası 2 katına çıkar.

Elden bitme nedir? Hiç kimse açmamışken bir oyuncu elindeki bütün taşları tek seferde açarak biterse buna elden bitme denir ve diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkar. Bu durumda diğer oyuncular 404 ceza yer.

Elinde Okey kalan kullanıcı ceza yer mi? Elinde okey kalan oyuncuya 101 puan ceza yazılır.

Oyun bitmeden masadan çıkarsam ne olur? Oyun devam ederken masadan ayrılan bir oyuncu, masaya otururken koyduğu bahis miktarı kadar Çip kaybeder.

Eşli oyunlarda cezalar nasıl hesaplanır? Eşli oyunlarda her bir eşin cezası ayrı ayrı hesaplanır ve oyun sonunda toplamlarına bakılarak hangi tarafın yendiğine karar verilir. Eşli oyunlarda eşlerden biri biterse diğer eşin cezası silinir. Örneğin eşlerden biri bitmişse diğer eş açmamış olsa dahi ceza almaz.